Neexistuje univerzita, neexistuje studijní obor a co se dá najít je tak leda kurz nebo přednášky. Má to háček. Svět a algoritmy se mění a co v SEO platilo včera, nemusí platit dnes, i když některé principy zatím zůstávají. Dává ale smysl udělat několik věcí.
1. Přečíst si základy.
Projít nějaké dobré studijní materiály pro první rozhled. Nemusíte platit za drahé kurzy. Kdo má zájem, tak se dohledá. Všechno je online. Moje tipy na zdroje najdete níže.
2. Založit si svůj malý web a zkoušet si.
Na tomhle se naučíte nejvíc. Experimentujte, hrajte si s obsahem. Dívejte se jak vám co funguje, zkoumejte proč a jak se to liší od toho, co vám nefunguje.
3. Hodně googlit.
Zkoumat, jak vyhledávání reaguje na rozdílné typy dotazů. A jak se mění v čase. Tohle je věc, kterou nikde nevyčtete a spolu s předchozím bodem vám tohle dá hlavně praxe. Jenom tím, jak vyhledavač přistupuje k rozdílným dotazům můžete vysledovat, jak na takové dotazy nejlépe optimalizovat.
4. Skutečná praxe
Zkusit jít někam „na zkušenou“. Junior nebo trainee program. Člověk také dřív zjistí jestli ho to baví nebo ne. Protože dobrých seařů je málo, firmy dělají ústupky a ze seniorních pozic slevují i na juniorní. Juniory s potenciálem se snaží co nejlépe a nejrychleji naučit vše potřebné. Narozdíl od vlastního malého webísku dokáže firma většinou nabídnout větší a zajímavější weby, kde si zkusíte věci, ke kterým se „doma“ jen tak nedostanete.
5. Lidé
Pokud se opravdu chcete něco naučit, tak je ještě jedna skvělá věc a to je parťák nebo zkušený kolega. I když vám neřekne co máte znát, tak v životě seaře bývá zatraceně užitečná diskuze, jak se k některým problémům a výzvám postavit. Pokud se dostanete do dobrého týmu, tak vás to může posunout i díky fajn lidem kolem vás.
Asi není třeba víc rozebírat, že ideální je to vše nakombinovat. .)
Co dál?
Základní SEO zdroje – co číst, koho sledovat
Pokud se už máte načteno a potřebujete praxi nebo se poohlížíte po pracovních nabídkách, tak mrkněte co se nabízí: